Trzeci okres warunkowy w języku angielskim.

Third Conditional

Trzeci okres warunkowy dotyczy przeszłości. Przeszłości, której, choćbyśmy bardzo chcieli, nie możemy już zmienić. Gdybyśmy w przeszłości zrobili taką a nie inną rzecz, to skutek byłby lepszy lub gorszy. Teraz jednak możemy tylko sobie gdybać.

 

Konstrukcja trzeciego okresu warunkowego jest następująca:

 

If + Past Perfect, + would have + III forma czasownika

lub

would have + III forma czasownika + if + Past Perfect

 

If you had invited me, I would have come.   Click to listen highlighted text! If you had invited me, I would have come. - Gdybyś mnie zaprosił, to bym przyszedł. 

lub

I would have come if you had invited me.   Click to listen highlighted text! I would have come if you had invited me. - Przyszedłbym gdybyś mnie zaprosił.*

* Impeza już się dawno skończyła. Nie otrzymałem zaproszenia. Teraz mogę tylko z wyrzutem powiedzieć, że gdybym był zaproszony, to na pewno bym z tego zaproszenia skorzystał. Pamiętajmy, że cały czas mówimy o czasie przeszłym.

 

Kilka przykładów dla utrwalenia Third Conditional:

 

If I had gone to Germany, I would have missed my daughter's birth.   Click to listen highlighted text! If I had gone to Germany, I would have missed my daughter's birth. - Gdybym wyjechał do Niemiec, nie byłoby mnie przy narodzinach mojej córki. (nie wyjechałem, więc byłem)

If Jane had't invited me to her birthday party, I wouldn't have met my husband.   Click to listen highlighted text! If Jane had't invited me to her birthday party, I wouldn't have met my husband. - Gdyby Jane nie zaprosiła mnie na swoje urodziny, to nie poznałabym mojego męża.

You would have forgotten to take those pills if I hadn't remided you.   Click to listen highlighted text! You would have forgotten to take those pills if I hadn't remided you. - Zapomniałbyś wziąć te pigułki gdybym ci nie przypomniała.

If we had had a better goalkeeper, we would have won that football match.   Click to listen highlighted text! If we had had a better goalkeeper, we would have won that football match. - Gdybyśmy mieli lepszego bramkarza, to wygarlibyśmy tamten mecz.

She would have passed that test if she had studied more.   Click to listen highlighted text! She would have passed that test if she had studied more. - Zdałaby ten egzamin gdyby uczyła się więcej.(nie uczyła się i teraz płacze, bo nie zdała)

If you had told me sooner, I would have given you the money.   Click to listen highlighted text! If you had told me sooner, I would have given you the money. - Gdybyś powiedział mi wcześniej, to dałabym ci (wtedy) te pieniądze.

Peter wouldn't have sprained his ankle if he had worn hiking boots.   Click to listen highlighted text! Peter wouldn't have sprained his ankle if he had worn hiking boots. - Peter nie skręciłby kostki gdyby miał na sobie buty trekkingowe. (teraz chodzi o kulach i narzeka)

 

Sprawdź również:

Zerowy okres warunkowy - Zero Conditional.

Pierwszy okres warunkowy - First Conditional.

Drugi okres warunkowy - Second Conditional.

Mieszane okresy warunkowe - Mixed Conditionals.

Okresy warunkowe - ćwiczenia.

 

Facebook - polub nas :)

Click to listen highlighted text!