Pierwszy okres warunkowy w języku angielskim.

First Conditional

Pierwszy okres warunkowy mówi o przyszłości, która pod określonym warunkiem może się spełnić.Nie jest to zasada tak jak w zerowym okresie warunkowym. Oczywiscie nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości, ale prawdopobieństwo, że wydarzy się to o czym mówimy jest  bardzo duże.

Konstrukcja pierwszego okresu warunkowego jest następująca:

 

If + Present Simple, + will + bezokolicznik

lub

will + bezokolicznik + if + Present Simple

 

If I feel good tomorrow, I will go to the swimming pool.   Click to listen highlighted text! If I feel good tomorrow, I will go to the swimming pool. - Jeśli będę się jutro dobrze czuł, pójdę na basen.

lub

I will go to the swimming pool if I feel good tomorrow.   Click to listen highlighted text! I will go to the swimming pool if I feel good tomorrow. - Pojdę na basen, jeśli jutro będę się czuł dobrze.

 

Ważna uwaga! Pomimo, że zdanie po if jest w czasie Present Simple, to tłumaczymy je na jezyk polski w czasie przyszłym.

Wszystko powinno być jasne po przestudiowaniu przykładów poniżej:

 

 

Peter will be mad at me if I don't come.   Click to listen highlighted text! Peter will be mad at me if I don't come. - Peter będzie na mnie wściekły jeśli nie przyjdę.

If Jane has time, she'll study more.   Click to listen highlighted text! If Jane has time, she'll study more. - Jeśli Jane znajdzie czas, będzie się więcej uczyć.

Unless it's too late, I will visit my friend.   Click to listen highlighted text! Unless it's too late, I will visit my friend. - Jeśli nie będzie za późno, to odwiedzę mojego przyjaciela.

I will go to the park unless it starts to rain.   Click to listen highlighted text! I will go to the park unless it starts to rain. - Pójdę do kina o ile nie zacznie padać deszcz.

Providing we have enough money, we will go to Greece.   Click to listen highlighted text! Providing we have enough money, we will go to Greece. - Pod warunkiem, że będziemy mieli wystarczająco dużo pieniędzy, pojedziemy do Grecji.

I will buy you a car on condition that you will prove your driving skills.   Click to listen highlighted text! I will buy you a car on condition that you will prove your driving skills. - Kupię Ci samochód pod warunkiem, że udowodnisz mi swoje umiejętności w prowadzeniu.

I will put on my warm jacket if it's cold in the morning.   Click to listen highlighted text! I will put on my warm jacket if it's cold in the morning. - Założę moją ciepłą kurtkę jeśli rano będzie zimno.

What will Sarah do if she doesn't pass her driving license test?   Click to listen highlighted text! What will Sarah do if she doesn't pass her driving license test? - Co zrobi Sarah, jeśli nie zda egzaminu na prawo jazdy?

 

Sprawdź również:

Zerowy okres warunkowy - Zero Conditional.

Drugi okres warunkowy - Second Conditional.

Trzeci okres warunkowy - Third Conditional.

Mieszane okresy warunkowe - Mixed Conditionals.

Okresy warunkowe - ćwiczenia.

 

Facebook - polub nas :)

Click to listen highlighted text!