Idiomy angielskie

Zapraszamy do zapoznania się z angielskimi idiomami. Każdy z idiomów, oprócz tłumaczenia na język polski, posiada przykładowe zdanie, które ułatwi naukę słówek.

There are 4 entries in this glossary.
Search for glossary terms (regular expression allowed)
Begin with Contains Exact termSounds like
Term Definition
leave no stone unturned

leave no stone unturned   Click to listen highlighted text! leave no stone unturned

1. poruszyć niebo i ziemię

przykładowe zdania:

1. Leave no stone unturned to find my daugther.   Click to listen highlighted text! Leave no stone unturned to find my daugther. - Poruszcie niebo i ziemię, aby znaleźć moją córkę. 

let the cat out of the bag

let the cat out of the bag   Click to listen highlighted text! let the cat out of the bag

1. zdradzić sekret, puścić farbę

przykładowe zdania:

1. I shouldn't have told you that. Please, don't let the cat out of the bag to anyone.   Click to listen highlighted text! I shouldn't have told you that. Please, don't let the cat out of the bag to anyone. - Nie powinnam ci tego mówić. Proszę, nikomu nie zdrać tego sekretu.

2. Sam let the cat out of bag when he forgot to hide the documents. Everybody in the company have managed to read.   Click to listen highlighted text! Sam let the cat out of bag when he forgot to hide the documents. Everybody in the company have managed to read. - Sam zdradził sekret gdy zapomniał schować dokumentów. Wszyscy w firmie zdążyli je juz przeczytać.

like water off a duck's back

like water off a duck's back   Click to listen highlighted text! like water off a duck's back

1. jak woda po kaczce (spływa)

przykładowe zdania:

1. His mother asked him to clean up his room but it's like water off a duck's back.   Click to listen highlighted text! His mother asked him to clean up his room but it's like water off a duck's back. - Mama poprosiła go o sprzątnięcie pokoju, ale to spływa po nim jak po kaczce.

little by little

little by little   Click to listen highlighted text! little by little

1. stopniowo, metodą małych kroków

przykładowe zdania:

1. Take your time and do it little by little.   Click to listen highlighted text! Take your time and do it little by little. - Nie śpiesz się i zrób to stopniowo. 

comments powered by Disqus

Facebook - polub nas :)

Click to listen highlighted text!