Zaimki osobowe w przypadku dopełniacza (object pronouns) w języku angielskim

Zaimki osobowe w przypadku dopełniacza służą zastąpieniu dopełnienia w zdaniu. Najłatwiej wytłumaczyć to na przykładzie:

 

We should go with Tom and Susan.   Click to listen highlighted text! We should go with Tom and Susan. - Powinniśmy pójść z Tomem i Susan.

 

Dopełnieniem w powyższym zdaniu jest Tom i Susan. Gdy już wiemy co jest dopełnienim, to możemy zastąpić je zaimkiem osobowym w przypadku dopełniacza w następujący sposób:

 

We should go with them.   Click to listen highlighted text! We should go with them. - Powinniśmy pójść z nimi.

 

Jeszcze jeden przykład dla utrwalenia:

 

Stay with Ann or drive home with Robert.   Click to listen highlighted text! Stay with Ann or drive home with Robert. - Zostań z Ann, albo jedź do domu z Robertem.

 

Dopełnieniami są tutaj Ann i Robert. A jak zdanie będzie wyglądało z zastosowaniem zaimków osobowych w formie dopełnienia?

 

Stay with her or go home with him.   Click to listen highlighted text! Stay with her or go home with him. - Zostań z nią, albo jedż do domu z nim.

Poniżej tabelka z wszystkimi zaimkami:

 

liczba pojedyńcza liczba mnoga
me   Click to listen highlighted text! me - mnie, mną, mi us   Click to listen highlighted text! us - nam, nas, nami
you   Click to listen highlighted text! you - ciebie, tobą you   Click to listen highlighted text! you - wam, was, wami

him   Click to listen highlighted text! him - jego, jemu, go, niego, nim

her   Click to listen highlighted text! her - jej, niej, ją

it   Click to listen highlighted text! it - je, jego, jemu, go, nim, ją

them   Click to listen highlighted text! them - ich, nimi, im, nich

 

Spora dawka przykładowych zdań z zaimkami osobowymi w przypadku dopełniacza:

 

I want to talk to him about his attitude towards them.   Click to listen highlighted text! I want to talk to him about his attitude towards them. - Chcę z nim potozmawiać o jego stosunku do nich.

I think we should go without her.   Click to listen highlighted text! I think we should go without her. - Myślę, że powinniśmy iść bez niej.

He told us what to do.   Click to listen highlighted text! He told us what to do. - Powiedział nam co robić.

The glass did not brake when I dropped it on the floor.   Click to listen highlighted text! The glass did not brake when I dropped it on the floor. - Szklanka nie potłukła się, gdy upuściłem na podłogę.

He came to us and offered a helping hand.   Click to listen highlighted text! He came to us and offered a helping hand. - Przyszedł do nas i zaoferował pomocną dłoń.

I don't want to go with you.   Click to listen highlighted text! I don't want to go with you. - Nie chcę z tobą iść.

Where are Sue and Tom? Did you tell them to come?   Click to listen highlighted text! Where are Sue and Tom? Did you tell them to come? - Gdzie jest Sue i Tom? Czy powiedziałeś im żeby przyszli?

He took me to the most beautiful place I have ever seen.   Click to listen highlighted text! He took me to the most beautiful place I have ever seen. - Zabrał mnie do najpiękniejszego miejsca jakie kiedykowlwiek widziałam.

I know that he is trying to be nice but I still don't like him.   Click to listen highlighted text! I know that he is trying to be nice but I still don't like him. - Wiem, że stara się być miły, ale nadal go nie lubię.

Facebook - polub nas :)

Click to listen highlighted text!