Przedimki w języku angielskim

Articles

W języku angielskim wyróżniamy trzy przedimki a, an oraz the. Możemy nawet pokusić się o stwierdzenie, że są cztery przedimki, jeśli weźmiemy pod uwagę rzeczowniki, które przedimków nie potrzebują.

Osoby uczące się języka angielskiego, szczególnie mówiący językami, w których nie ma przedimków (tak jak w języku polskim), muszą zdecydować, który z nich użyć. Osoby od urodzenia mówiące w języku angielskim nie mają tego problemu, ponieważ używają ich intuicyjnie.

Przerażeni? Niepotrzebnie:) Zaczynamy !

Przedimki nieokreślone 'A/An' - The indefinite article 'A/An'

Pierwsze nasuwające się pytanie to kiedy użyjemy 'a' a kiedy 'an'. W przypadku przedimków, co może nieco utrudnić sprawę, decyduje wymowa.

a - stosujemy przed spółgłoskami w wymowie

an - stosujemy przed samogłoskami w wymowie

 

  • a dog - spółgłoska 'd' w piśmie i w wymowie
  • an elephant - samogłoska 'e' w pismie i w wymowie
  • a university - samogłoska 'u' w piśmie, ale czytamy 'juniwersiti' /juːnɪˈvəːsɪti/
  • an hour - spółgłoska 'h' w piśmie, jednak wymowa wymusza zastosowanie 'an' ponieweż wymawiamy 'ałer' /ˈaʊər/

 

Generalnie przedimka nieokreślonego użyjemy z rzeczownikami policzalnymi w liczbie pojedyńczej, gdy mówimy o rzeczach lub osobach, o których wspominamy po raz pierwszy, które nie są już wcześniej przez nas określone. np.

This is a butterfly.   Click to listen highlighted text! This is a butterfly. - To jest motyl.  (idziemy chodnikiem, patrzymy w niebo, zauważamy motyla i pokazujemy go dziecku)

I want to read a book.   Click to listen highlighted text! I want to read a book. - Chcę przeczytać książkę. ( jakąś książkę, tytuł nie jest sprecyzowany)

Take an apple with you.   Click to listen highlighted text! Take an apple with you. - Weź ze sobą jabłko. (nie chodzi o jedno jedyne jabłko, weź jedno z kilku leżących w koszu)

Please, call a policeman.   Click to listen highlighted text! Please, call a policeman. - Proszę wezwijcie policjanta. (nie chodzi o konkretnego policjanta tylko jakiegokolwiek)

 

Przedimki nieokreślone używamy również gdy:

 

  •  mówimy o czyimś zawodzie, zajęciu (np. uczeń) - 

He is a teacher.   Click to listen highlighted text! He is a teacher. She is a doctor. He is a musician. He is a student.

  • rzeczownik w liczbie pojedyńczej dotyczy całej grupy osób lub rzeczy -

A boy needs more attention than a girl.   Click to listen highlighted text! A boy needs more attention than a girl. - Chłopiec potrzebuje więcej uwagi niż dziewczynka. (tyczy się to całej grupy chłopców i dziewczynek)

A cat likes to drink milk.   Click to listen highlighted text! A cat likes to drink milk. - Kot lubi pić mleko (generalnie koty lubią mleko)

A man must be brave.   Click to listen highlighted text! A man must be brave. - Mężczyzna musi być odważny.

  • przy pewnych liczebnikach:

a hundred   Click to listen highlighted text! a hundred - sto, a thousand   Click to listen highlighted text! a thousand - tysiąc, a million   Click to listen highlighted text! a million - milion

  • gdy chcemy wyrazić ilość:

a lot of   Click to listen highlighted text! a lot of - dużo, a little   Click to listen highlighted text! a little - niewiele/mało, a few   Click to listen highlighted text! a few - kilka/trochę

  • gdy podajemy cenę, częstotliwość lub prędkość:

10 dollars a piece   Click to listen highlighted text! 10 dollars a piece - 10 dolarów za sztukę, twice a year   Click to listen highlighted text! twice a year - dwa razy w roku, 100 miles an hour   Click to listen highlighted text! 100 miles an hour - 100 mil na godzinę.

 

Sprawdź również:

Przedimek określony 'the"

Przedimek zerowy

Ćwiczenia przedimki

 

 

 

Facebook - polub nas :)

Click to listen highlighted text!