Kiedy używamy czas Past Simple?

Past Simple Tense

 

  • gdy mówimy o sytuacjach, które miały miejsce w określonej przeszłości. Jeśli czas nie jest bezpośrednio określony, to dowiadujemy się o nim z kontekstu: 

He died in 1999. - On zmarł w 1999 roku.

She went to school yesterday.   Click to listen highlighted text! She went to school yesterday. - Ona wczoraj poszła do szkoły.

They visited Spain last year.   Click to listen highlighted text! They visited Spain last year. - W zeszłym roku byli w Hiszpanii.

John came back from Rome.   Click to listen highlighted text! John came back from Rome. - John wrócił z Rzymu. - nie jest podany dokładny czas kiedy wrócił, ale wiemy, że wrócił np. widzimy go na lotnisku

 
  • Gdy wymieniamy wydarzenia, które nastepowały po sobie oraz  podczas opowiadania:

First he paid for the goods, then he went out of the shop.   Click to listen highlighted text! First he paid for the goods, then he went out of the shop. - Najpierw zapłacił za zakupy, a następnie wyszedł ze sklepu.

They went to a restaurant, sat down, and ordered a meal.   Click to listen highlighted text! They went to a restaurant, sat down, and ordered a meal. - Weszli do restauracji, usiedli i zamówili posiłek.

It was a rainy day. Marta played the guitar at home because the weather was bad. But then she put on her wellingtons and went out for a walk.   Click to listen highlighted text! It was a rainy day. Marta played the guitar at home because the weather was bad. But then she put on her wellingtons and went out for a walk. - To był deszczowy dzień. Marta grała w domu na gitarze z powodu brzydkiej pogody. Jednak potem założyła kalosze i wyszła na spacer.

 

  • gdy mówimy o już zakończonych sytuacjach. W takim wypadku możemy również używać wyrażenia 'used to'

I lived abroad for 15 years.   Click to listen highlighted text! I lived abroad for 15 years. - Mieszkałem za granicą przez 15 lat.

I played football when I was younger.   Click to listen highlighted text! I played football when I was younger. - Gdy byłem młodszy grałem w piłkę nożną.

My sister used to swim every day.   Click to listen highlighted text! My sister used to swim every day. - Moja siostra pływała codziennie. - już nie pływa!

 

Czas Past Simple jest używany z następującymi wyrażeniami czasu (time expressions):

last year, last month, last week...

in 1999, in 2011, in January...

two days ago, two weeks ago, two years ago...

 

Sprawdź również:

Budowa czasu Past Simple

Przeczenia i pytania Past Simple

Ćwiczenia Past Simple

 

Facebook - polub nas :)

Click to listen highlighted text!