Kiedy używamy czas Future Perfect Continuous?

Future Perfect Continuous Tense

 

  • gdy chcemy podkreślić czas trwania czynności do danego momentu w przyszłości. np: 

By this time next year I will have been boxing for 5 years. - Za rok o tej porze będę trenował boks już 5 lat. - podkreślamy długość,ciągłość tej czynności.

Jane will have been waiting for two hours when John arrives. - Jane będzie czekała od dwóch godzin gdy John przyjedzie. - to co nas interesuje, to czas jaki Jane będzie czekała, a nie fakt, że John wreszcie się zjawił.

Czas Future Perfect Contiunuous podkreśla ciągłość, długość trwania danej czynności/wydarzenia/sytuacji. Czas Future Perfect natomiast skupia się na efekcie czynności/wydarzenia/sytuacji.

Porównajmy dwa przypadki, aby trochę rozjaśnić:

1. He will have delivered all pizzas by 10 o'clock.   Click to listen highlighted text! He will have delivered all pizzas by 10 o'clock. - On dostarczy wszystkie pizze do godziny 10.00.

2. By 10 o'clock he will have been delivering pizzas for 5 hours.   Click to listen highlighted text! By 10 o'clock he will have been delivering pizzas for 5 hours. - O godzinie 10.00 już 5 godzin będzie dostarczał pizzę.

Pierwsze zdanie w czasie Future Perfect informuje nas, że do g. 10.00 pizze będą dostarczone i ten fakt jest tutaj ważny.

Drugie zdanie w czasie Future Perfect Continuous informuje nas, że o g. 10.00 minie już piąta godzina jego pracy, podkreślamy ten czas ( pewnie jest już zmęczony, może ma jeszcze kilka godzin pracy przed sobą ) i to ta ciągłość czynności jest tutaj ważna.

Pomogliśmy trochę ? :)

 

Sprawdź również:

Budowa czasu Future Perfect Continuous

Przeczenia i pytania Future Perfect Continuous

Ćwiczenia Future Perfect Continuous

 

Facebook - polub nas :)

Click to listen highlighted text!