Jak uczyć się języka angielskiego?
Stając przed dezycją podjęcia nauki języka angielskiego możemy bardzo szybko stracić zapał. Stajemy przed pytaniem jak uczyć się języka angielskiego. No bo jak przyswoić ten ogrom wiedzy. Przecież języka ojczystego uczymy się kilka, jeśli nie kilkanaście lat. Na dodatek cały czas przebywamy w środowisku, które tym językiem operuje i uczymy się podświadomie. My wiemy jak uczyć się jezyka angielskiego.
Podświadomie? Oczywiście. Widzieliście kiedyś trzylatka wkuwającego tabelki z listą słówek? A o tylko jedna z metod, które mają ogromny wpływ na nasze postępy w nauce języka angielskiego.
Zasada nr 1 - Z kim przestajesz, takim się stajesz.
Wracamy do stwierdzenia o podświadomości ze wstępu :) Chcąc przyspieszyć proces przyswajania języka angielskiego musimy się nim w pewnym sensie otoczyć. I nie mam tu od razu na myśli wyjazdu do Anglii na minimum pół roku i zaczepianiu przechodniów. Język angielski jest obecny we wszelkich mediach, na czatach internetowych a nawet na Skype nie brakuje chętnych do rozmowy w języku obcym. Czytając ten wpis masz zapewne Internet. To żywe źródło języka angielskiego. Serwisy informacyjne, wywiady, seriale, filmy, radia internetowe, programy rozrywkowe... I wiesz co? Wszystko jest dostępne w języku angielskim. Obejrzyj serial, który już znasz w oryginalnej wersji językowej, wysłuchaj wiadomości na BBC, posłuchaj wywiadu z ulubionym artystą lub posłuchaj muzyki z angielskimi słowami. Możliwości jest mnóstwo. Niech brytyjskie radio internetowe leci w tle. Zobaczysz, że usłyszysz słowa, które znasz, ale trochę o nich zapomniałeś :) Nawet teraz, czytając, dowiesz się, że zasada nr 1 w języku angielskim brzmi: Who keeps the company with the wolves will learn to howl. Słownik alternatywny: the wolves - język angielski, to howl - mówić po angielsku ;).
Zasada nr 2 - Bez podstaw gramatyki się nie obejdze.
Cudowne kursy, nauka tylko przez słuchanie czy powtarzanie jak Mantrę, hipnoza i relaksacyjna terapia językowa - wkładamy wszystko między bajki. Jeśli rzeczywiście chcemy wiedzieć jak poprawnie mówić w języku angielskim, to niestety musimy poznać przynajmniej podstawowe zasady gramatyczne. Potem rzeczywiście możemy skupić się na intensywnym słuchaniu lub czytaniu. Dodatkowo, przyswojona gramatyka angielska umożliwi dużo szybszy postęp w nauce. Po prostu będziemy świadomi w której językowej czasoprzestrzeni się znajdujemy. Należy także zadać sobie pytanie w jakim celu uczymy się się języka. Czy chcemy się sprawnie porozumiewać, czy odpowiedzieć yes lub no na zadane pytanie, nie wiedząc nawet czy dotyczy ono naszej przeszłości czy przyszłości. W drugim przypadku gramatyka angielska jest zbędna.
Zasada nr 3 - Mów do siebie. Mów do mnie.
Tak, tak. Mówienie do siebie pozwala na zapamiętanie o wiele więcej niż samo myślenie o nowo poznanych zwrotach. I nie piszę tu o bezmyślnym powtarzaniu zdań, których nawet do końca nie rozumiemy. Chodzi o np. nazywanie rzeczy codziennego użytku po angielsku, werbalną ekspresję listy zakupów w języku angielskim czy powtórzenie planu dnia w języku angielskim. Zakładamy oczywiście, że wcześniej zapoznaliśmy się z daną tematyką i używamy takie powtórki dla lepszego przyswojenia wiedzy. To naprawdę działa. Im więcej ćwiczeń wykonamy z danym materiałem, tym głębiej utknie w naszej pamięci. Mówiąc głośno, czy nawet nagrywając się, pozbywamy się tak bardzo powszechengo strachu przed mówieniem w obcym języku. Zmuśmy się do mówienia, bo mimo ery języka pisanego na portalach społecznościowych gdzieś tam są żywi ludzie, dla których rozmowa z tobą face to face w języku angielskim może okazać się przygodą życia.
Zasada nr 4 - Zasada małych kroków.
Nie od razu Londyn zbudowano:). Najmniej rozsądnym posunięciem jest poddanie się w obliczu ogromu pracy do wykonania. Nie ma cudownych metod, które pozwolą na opanowanie języka w miesiąc lub przez sen. Chęć skorzystania z takich ofert jest tylko i wyłącznie głosem naszego lenistwa. Każdy z nas tak ma - jedni bardziej, drudzy mniej. Zasada małych kroków będzie stopniowo odkrywała przed nami tajniki języka. Uczmy się małymi partiami i regularnie powtarzajmy poznany wcześniej materiał. W Internecie jest wiele ćwiczeń z języka angielskiego, których tematykę dopasujemy do naszego poziomu zaawansowania czy przerabianego materiału. Wystarczy 30 minut dziennie, codziennie, aby w krótkim czasie porozumiewać się w jezyku angielskim na odpowiednim poziomie. Redakcja anglobook.pl będzie Was w tym wspierać. I jeszcze na koniec słowa otuchy - najtrudniejszy język świata już znasz!
Czytaj również:
Życzenia świąteczne po angielsku Boże Narodzenie
Zwroty - przeprosiny po angielsku.
Formy i zwroty grzecznościowe po angielsku - Mr. Ms. Mrs. Miss