Formy i zwroty grzecznościowe po angielsku - Mr. Ms. Mrs. Miss

mr ms mrs miss

Mr. Ms. Mrs. Miss to zwroty grzecznościowe w języku angielskim, które stawiamy przed czyimś nazwiskiem. Aby mieć pewność, który zwrot zastosować, postaramy się zaznajomić was z zasadami stosowania odpowiednich form grzecznościowych po angielsku.

 

 

Mr.   Click to listen highlighted text! Mr. - Pan

Mr. to zwrot, który użyjemy przed nazwiskiem lub imieniem i nazwiskiem mężczyzny. Nie ma znaczenia, czy mężczyzna jest żonaty czy nie. Mr. to skrót od Mister i stosowany jest już od XV wieku. Istnieje również zwrot Master, którym dawniej zwracano się do chłopców. Nie posiada on skrótu. Zapewne spotkamy się z tego typu formą grzecznościową w filmach. W mowie codziennej Master używany jest niezwykle rzadko.

 

Mr. Webster is comming today.   Click to listen highlighted text! Mr. Webster is comming today. - Dziś przychodzi Pan Webster

I would like to introduce Mr. Adam Kowalski.   Click to listen highlighted text! I would like to introduce Mr. Adam Kowalski. - Chciałbym przedstawić Pana Adama Kowalskiego.

Mr. Peter is very kind.   Click to listen highlighted text! Mr. Peter is very kind. - nie możemy użyć tytułu tylko do imienia tak jak robimy to w języku polskim (Pan Piotr)

 

Mrs.   Click to listen highlighted text! Mrs. - Pani

Zwrot Mrs. używamy gdy mówimy o kobiecie, która jest już zamężna. Jest skrótem od słowa mistress. Należy jednak zwrócić uwagę na wymowę tego skrótu. Samo słowo mistress, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, oznacza bowiem kochankę.

 

Mrs. Reynolds really cares for her children.   Click to listen highlighted text! Mrs. Reynolds really cares for her children. - Pani Reynolds naprawdę troszczy się o swoje dzieci.

Mr. and Mrs. Smith moved to a new house.   Click to listen highlighted text! Mr. and Mrs. Smith moved to a new house. - Pan i Pani (Państwo) Smith przeprowadzili się do nowego domu.

 

Ms.   Click to listen highlighted text! Ms. - Pani

Zastosowanie zwroty Ms. przed nazwiskiem kobiety jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Możemy tak tutyłować zarówno kobietę zamężną jak i niezamężną. Jest to obecnie najczęściej spotykana forma grzeczościowa przed nazwiskiem bądź imieniem i nazwiskiem kobiety.

 

My boss, Ms. Walker, is always well prepared for work.   Click to listen highlighted text! My boss, Ms. Walker, is always well prepared for work. - Moja szefowa, Pani Walker, jest zawsze dobrze przygotowana do pracy.

 

Miss   Click to listen highlighted text! Miss - Panna, Pani

Miss zarezerwowane jest dla kobiet niezamężnych. Dotyczy tylko kobiet, przeważnie młodych, króre jeszcze ślubu nie brały. Nie dotyczy kobiet po rozwodzie oraz wdów. Należy pamiętać, że nie każda kobieta chce aby tytuł grzecznościowy definiował jej stan cywilny. Najbezpieczniej w takich sytuacjach używać tytułu Ms.

 

Facebook - polub nas :)

Click to listen highlighted text!